środa, 25 lipca 2007

Cera naczynkowa

Jej cecha charakterystyczna to zaczerwienienie. Widoczne jest ono zwłaszcza na policzkach i tuż przy skrzydełkach nosa. To cera bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego źle reaguje na zmiany temperatury, alkohol, ciepłe napoje czy ostre potrawy. Na skórę naczynkową skarżą się zarówno nastolatki, jak i kobiety dojrzałe. Przyczynami tej przypadłości są często predyspozycje genetyczne, wrażliwość skóry oraz zaburzenia hormonalne.

Czego potrzebuje

Kremu, który będzie ją chronił przed czynnikami zewnętrznymi oraz wzmacniał ścianki naczynek krwionośnych. Te zadania spełnią specjalne kosmetyki. Zawierają one wyciągi z roślin, zmniejszające kruchość naczynek, przywracające im elastyczność. Tak działa arnika, kasztanowiec, miłorząb japoński, a także rutyna. Gdy robi się chłodno, najważniejsza jest ochrona cery przed wiatrem i chłodem, dlatego najlepiej stosować krem półtłusty. Na noc zaś trzeba używać kremu o działaniu odżywczym, regenerującym, także z linii do cery naczynkowej.

Propozycje dla ciebie

* krem z serii Perfecta, Dax Cosmetics, 17 zł;
* krem Rilastil Inten-sive, Instituto Ganassini, 60 zł;
* krem półtłusty z serii Venosystem, BanDi, 26 zł; krem nawilżający do skóry z problemami naczynkowymi, Flos-Lek, 12 zł.

Jak wzmocnić działanie kremu
Przede wszystkim warto wzbogacić swoją dietę w produkty zawierające witaminę C. Skuteczne jest także łykanie witamin C, K i PP oraz preparatów zawierających rutynę czy wyciąg z lipy. Zmniejszają one kruchość naczyń, wzmacniają je, uszczelniają i zapobiegają pękaniu. Kuracja powinna trwać kilka miesięcy. Trzeba też unikać gorących kąpieli, opalania również w solarium, sauny. Kruchym naczynkom nie służą także pikantne dania, alkohol i papierosy.

Źródło: Naj nr 45-46/2004

Brak komentarzy: